Skip To Content
Spotreba energie

Spotreba elektrickej energie elektrických vozidiel

Zistite, do akej miery je nabíjanie vášho elektrického vozidla cenovo dostupné, aké to má výhody v porovnaní so spaľovacím motorom a ako môžete znížiť spotrebu elektrickej energie

Takéto účinné sú elektrické vozidlá

Elektrické vozidlo boduje, okrem iného, účinnosťou svojho pohonu: elektromotor premieňa asi 80 percent dodanej energie na pohyb. Ak do toho zahrniete straty, ku ktorým dochádza pri nabíjaní akumulátora a dodávaní elektrickej energie, dostanete účinnosť 64 percent. To znamená, že elektrické vozidlo je asi trikrát účinnejšie ako vozidlo s bežným spaľovacím motorom – účinnosť zážihového motora v bežných jazdných podmienkach je asi len 20 percent.

Spotreba elektrickej energie v porovnaní so spotrebou benzínu

Ak si dokážete elektrické vozidlo nabiť lacno doma, môžete prejsť 100 kilometrov omnoho lacnejšie než so spaľovacím motorom. Napríklad pri súčasných cenách elektrickej energie v roku 2021 vás bude stáť nabitie modelu Opel Corsa-e s akumulátorom 50 kWh asi 15,95 eur – čo je podstatne lacnejšie než tankovanie spaľovacieho motora.

Vo všeobecnosti je elektrické vozidlo oveľa účinnejšie než zážihový motor. Ten vyžaduje na rovnakú vzdialenosť asi trikrát viac energie. Je to najmä v dôsledku toho, že spaľovacie motory majú oveľa nižšiu účinnosť – väčšina energie vyrobenej pri spaľovaní vo vozidle sa jednoducho stratí.

Koľko elektrickej energie spotrebuje vaša vlastná nabíjacia stanica?

Nabíjanie v domácej nabíjacej stanici má množstvo výhod, pretože vám z toho neplynú žiadne ďalšie základné poplatky ani poplatky za meranie. Podiel elektrického vozidla na celkovej spotrebe elektrickej energie domácnosti sa však na účte nedá len tak ľahko vysledovať. Na druhej strane si môžete slobodne vybrať poskytovateľa elektrickej energie, a udržať tak náklady za nabíjanie čo najnižšie. Celkové náklady, ktoré môžete očakávať, závisia nielen od akumulátora, ktorým je vybavené vaše vozidlo, ale aj od sadzby za elektrickú energiu.

Toľkoto stojí nabitie vášho elektrického vozidla

Ak si nabíjate elektrické vozidlo prostredníctvom vlastnej nástennej nabíjačky, platíte len priemernú cenu za kilowatthodinu elektrickej energie v domácnosti, t. j. 31,89 centov (k roku 2021). Na verejných nabíjacích staniciach je cena zodpovedajúco vyššia: striedavý prúd (AC) stojí cca 5 až 10 centov za minútu, na rýchlonabíjacej stanici s jednosmerným prúdom musíte rátať so sadzbou až 49 centov za minútu.

Optimalizujte si dojazd

Takto môžete znížIť spotrebu energie svojho elektrického vozidla

Spotreba elektrického automobilu sa udáva v kilowatthodinách (kWh) na 100 km. Model Opel Corsa-e má priemernú spotrebu energie (WLTP) 16,8 kWh, Opel Mokka-e 17,4 – 18 kWh. 

Skutočná spotreba však závisí od rôznych faktorov: vášho osobného štýlu jazdy (ako často zrýchľujete), charakteru trasy (horská cesta alebo rovinatá krajina), vonkajšej teploty (zima alebo leto), používania kúrenia a klimatizácie a akejkoľvek hmotnosti navyše (koľko osôb je vo vozidle). 

Dobrou správou je, že aktuálnu spotrebu vidíte kedykoľvek počas cesty – a existujú rôzne spôsoby, ako ju znížiť, a ušetriť tak náklady za elektrickú energiu. Mimochodom, štandard WLTP platný v EÚ – resp. údaje EPA v USA – poskytujú realistický odhad dojazdu.

Kúrenie a spotreba energie

Kúrenie je jedným z hlavných faktorov spotreby energie v elektrickom vozidle. V zime sa preto dá skrátiť dojazd až o 10 až 30%. V extrémnych prípadoch ešte viac, najmä ak studené elektrické vozidlo treba vyhrievať niekoľkokrát denne na krátke cesty. Existuje však zopár trikov, ktorými môžete tomuto efektu zabrániť: používajte aplikáciu Opel Connect na vyhriatie elektrického vozidla Opel ešte pred jazdou, kým je pripojené k elektrickej sieti – vtedy táto energia nepochádza z hnacieho akumulátora. Počas jazdy používajte recirkulovaný vzduch alebo len vyhrievanie sedadiel – spotrebuje sa tým podstatne menej energie.

Rozhodujúci faktor: akumulátor

Spotreba elektrickej energie pri výrobe akumulátorov

Pri výrobe elektrických vozidiel je najdôležitejším faktorom výroba akumulátorov. Okrem toho sú však nepochybne ekologickejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu ako vozidlá so zážihovým a vznetovým motorom: elektrické vozidlá dokážu pri využívaní nemeckého mixu elektrickej energie rýchlo naplno využiť svoje ekologické výhody v porovnaní s konvenčnými pohonmi.

Avšak s rozšírením elektrickej energie v budúcnosti bude aj energetická bilancia výroby čoraz lepšia. K pozitívnej klimatickej bilancii akumulátorov prispieva aj ich druhý životný cyklus a následná recyklácia. Ak budete nabíjať svoj elektrický Opel výlučne zelenou elektrickou energiou, môžete k tomu pozitívne prispieť aj vy sami.

Najvyššia hustota energie: lítiovo-Iónový akumulátor

Dojazd elektrického vozidla určuje predovšetkým kapacita akumulátora. Všetky elektrické vozidlá značky Opel sú vybavené lítiovo-iónovými akumulátormi, pretože v porovnaní s inými akumulátormi majú najvyššiu hustotu energie. To znamená, že dokážu uložiť najviac energie na kilogram akumulátora. Mimochodom, kapacita lítiovo-iónových akumulátorov sa pohybuje od 50 do 75 kWh.

Keďže hustota energie v elektrických vozidlách sa za posledných 10 rokov už zdvojnásobila, môžeme očakávať, že elektrické vozidlá v budúcnosti zájdu ešte ďalej.

Viac k téme spotreby energie

Koľko spotrebuje elektrické vozidlo na 100 km?

Spotreba energie vášho elektrického vozidla závisí od vášho štýlu jazdy, vonkajšej teploty, charakteru trasy a nákladu vozidla. Avšak hodnota WLTP, ktorá vychádza z každodenných jazdných podmienok, vo vás vyvolá dobrý prvý dojem. Spotreba modelu Opel Corsa-e je približne 16,8 kWh na 100 kilometrov (WLTP).

Koľko stojí „tankovanie“ elektriny?

Všetko závisí od toho, kde svoje elektrické vozidlo nabíjate: môžete ho nabíjať zvlášť lacno doma, pretože vtedy platíte len aktuálnu cenu za elektrinu vo výške 31,89 centov/kWh na kilowatthodinu (2021). Ak svoj elektrický Opel s akumulátorom 50 kWh nabijete úplne, bude vás to stáť 15,95 eura. Nabíjanie na verejných rýchlonabíjacích staniciach je drahšie. Tu musíte rátať s cenou až 49 centov/kWh, čo je asi 25 eur za nabitie akumulátora. Aj to je však stále podstatne lacnejšie než tankovanie paliva do auta na benzín.

Koľko kw dokáže elektrické vozidlo uložIť?

Koľko sa vaše elektrické vozidlo dokáže nabiť, závisí od akumulátora: spoločnosť Opel ponúka akumulátory s výkonom 50 kW a 75 kW. Najrýchlejší spôsob ich dobitia je na rýchlonabíjacej stanici s jednosmerným prúdom. Ale aj so striedavým prúdom existujú rozdiely v rýchlosti v závislosti od nabíjacej stanice – a tiež od stavu nabitia akumulátora. Ak je už nabitý približne na 20 – 80%, nabíjanie je rýchlejšie. To isté platí v prípade, že nie je výrazne chladnejší alebo teplejší než 20 stupňov Celzia.

Koľko kw dokáže elektrické vozidlo spotrebovať na jedno nabitie?

Koľko kilowattov spotrebuje elektrické vozidlo pri nabíjaní, závisí od zdroja energie a príslušného nabíjacieho kábla: ak ho nabijete v jednofázovej nástennej nabíjačke, spotrebuje 3,7 alebo 4,6 kW, v trojfázovej spotrebuje 11 či dokonca až 22 kW. Na rýchlonabíjacej stanici vaše elektrické vozidlo spotrebuje 50 alebo dokonca viac než 100 kW jednosmerného prúdu – čo znamená, že akumulátor sa nabije na 80 % kapacity asi za 30 minút.