Skip To Content
Súkromné nabíjanie

Domáce nabíjacie miesta

V spoločnosti Opel sa snažíme urobiť nabíjanie vášho elektrického vozidla čo najpohodlnejším pomocou našich účinných systémov nabíjania s jednoduchou obsluhou. Napríklad na nabíjanie vášho elektrického vozidla doma je najbezpečnejším, najrýchlejším a najpraktickejším riešením nástenná nabíjačka

Domáce nabíjanie

Môcť si nabiť elektrické vozidlo doma je jednoducho praktické – ale treba na to splniť niekoľko podmienok: napríklad v prvom rade je potrebné mať možnosť inštalácie nástennej nabíjačky. Samozrejme, dom s vlastnou garážou je na to zvlášť vhodný. Ešte lepšie je, ak je k dispozícii aj solárny systém a dokáže vyrábať elektrickú energiu aj pre garáž – vďaka čomu ste aj ekologickí. Ale nástennú nabíjačku je možné nainštalovať aj vtedy, ak nemáte nijakú garáž ani prístrešok pre automobil, len jej musíte zabezpečiť ochranu pred dažďom a nezákonným použitím.

 

V bytových domoch môže byť nabíjanie náročnejšie: ak nie je k dispozícii garáž so sieťovým pripojením, môžete využívať elektrickú energiu z domácej zásuvky. Avšak proces nabíjania bude trvať dlhšie a nemalo by ísť o trvalé riešenie – a položiť predlžovací kábel do bytu je nešikovné a možno aj nebezpečné.

V takom prípade by ste si mali overiť, či je možné nainštalovať nástennú nabíjačku v bezprostrednej blízkosti parkovacieho miesta. Tip: V niektorých mestách alebo obciach je možné požiadať o zariadenie na nabíjanie z vysokonapäťového pripojenia na ulici.

Ak nemáte možnosť nabíjať elektrické vozidlo doma ani v garáži – ani to nie je problém. Počet nabíjacích staníc po celej Európe neustále rastie.

 
Nabíjanie z domácej zásuvky

Najjednoduchší spôsob, ako si nabiť elektrické vozidlo doma, je zapojiť ho do bežnej zásuvky – váš Opel tak bude nabitý asi za 30 hodín. Praktické na tom je, že v prípade zásuvky máte možnosť nabíjania vždy poruke – aj keď ste napríklad na návšteve u priateľov. Stačí vám len nabíjací kábel s konektorom odolným voči nárazom, ktorý sa dodáva spolu s vaším vozidlom Opel.

Lepší spôsob, ako si doma nabiť elektrické vozidlo, je však pomocou trojfázovej nástennej nabíjačky. Tá nabije váš akumulátor približne za 5 hodín. V súčasnosti neexistuje rýchlejší a bezpečnejší spôsob nabíjania vozidla doma, pretože bežná zásuvka nie je dimenzovaná na takýto nepretržitý výkon.

 
Nástenná nabíjačka vs. inteligentná nástenná nabíjačka
Ak chcete svoje elektrické vozidlo nabiť rýchlejšie a bezpečnejšie ako z domácej zásuvky, najlepším riešením je domáca nabíjacia stanica na striedavý prúd, takzvaná nástenná nabíjačka. Môžete si vybrať medzi nástennou nabíjačkou a inteligentnou nástennou nabíjačkou. Nástenné nabíjačky fungujú podľa princípu Plug & Play (zastrč a prehrávaj), pretože vďaka režimu automatického spustenia ich možno okamžite uviesť do prevádzky a navyše sa ľahko obsluhujú. Inteligentná nástenná nabíjačka vám ponúka aj ďalšie funkcie, napríklad môžete ju zdieľať s ostatnými, spravovať zodpovedajúce prístupové práva alebo vopred si naplánovať čas nabíjania. 

Proces nabíjania

Na rýchlonabíjacích staniciach môžete nabiť akumulátor svojho elektrického vozidla Opel na 80% už za pol hodinu. Je to ideálne na dlhé cesty, pretože po krátkej zastávke môžete rýchlo pokračovať v jazde. Ak si nabíjate vozidlo cez noc alebo cez deň v práci, rýchle nabíjanie nie je potrebné. Vtedy sa aj akumulátor nabíja šetrnejšie.

Znie to ako z budúcnosti, ale v plnom prúde je už aj vývoj indukčného nabíjania. To, čo je rozšírené u smartfónov, bude onedlho možné aj u elektrických vozidiel. Stačí, ak s vozidlom prídete na indukčný nabíjací povrch, a proces nabíjania sa spustí automaticky. Dovtedy však bude spoločnosť Opel ponúkať riešenia v podobe kábla a nástennej nabíjačky, ktoré umožňujú jednoduché a intuitívne nabíjanie doma alebo na cestách.

Systémy nabíjania

Pri nabíjaní elektrického vozidla sa rozlišuje medzi jednosmerným prúdom (DC) a striedavým prúdom (AC). Jednosmerný prúd sa používa na rýchle nabíjanie. Je to zvlášť praktické, ak sa chcete vyhnúť dlhším zastávkam, pretože akumulátor vášho elektrického vozidla sa tu nabije na 80% už približne za 30 minút. 

Striedavý prúd sa používa na bežné nabíjanie. Používa sa v celej Európe na napájanie domácností a je ideálny na nabíjanie elektrických vozidiel.

Akumulátor elektrického vozidla dokáže prijať iba jednosmerný prúd, a preto sa musí striedavý prúd zo siete najprv prekonvertovať. 

 

Rozlišuje sa tiež jednofázové a trojfázové nabíjanie. Jednofázová je domáca elektrická sieť s ochrannou kontaktnou zásuvkou. Poskytuje priemerný nabíjací výkon 2,3 kW pri napätí 230 V a elektrickým prúdom 16 A. Na rýchle nabitie vášho elektrického vozidla je však potrebný výkon najmenej 3,7 kW. Na tento účel existujú trojfázové zásuvky, ktoré majú napätie až 400 V a elektrický prúd 16 A alebo 32 A. Kapacita nabíjania je tu v rozpätí 11 kW až 32 kW a nabíjací výkon medzi 11 kW a 22 kW.

Podľa normy CEE sú jednofázové zásuvky modré a trojfázové červené. Štandardom v celej EÚ je dnes takzvaná zásuvka typu 2. Zodpovedajúca „zástrčka Mennekes“ umožňuje jednofázové a trojfázové nabíjanie elektrických vozidiel.

 

Témou budúcnosti je tzv. obojsmerné nabíjanie, pre ktoré sú potrebné špeciálne nástenné nabíjačky. Tu prebieha premena energie oboma smermi. Ak je vozidlo nabité a nejazdí sa na ňom, energia z akumulátora sa môže použiť na napájanie domácnosti – alebo sa môže vrátiť späť do siete.

Finančné výhody

Či už ide o zvýhodnenú cestnú daň, programy financovania vozidla či nákupu wallboxu, spoločnosť i Opel majú záujem o to, aby vlastnenie a požívanie elektrického vozidla Opel bolo pre vás výhodou - či už ide o 100% elektromobil alebo hybridné vozidlo, či už ide o podnikateľa alebo súkromnú osobu.

Mohlo by vás zaujímať

Čoraz viac verejných nabíjacích miest
Aj na Slovensku  je čoraz viac verejných nabíjacích miest od širokej škály poskytovateľov. Najmä v meste je nabíjanie čoraz jednoduchšie. Počas nakupovania je k dispozícii dostatok staníc vo viacposchodových parkoviskách a na čoraz väčšom počte ulíc. Vďaka tomu je teraz kúpa elektrického vozidla zaujímavá dokonca aj pre ľudí, ktorí doma nemajú vlastné nabíjacie zariadenie. 
Aké náklady môžete očakávať pri nabíjaní?
Elektrické vozidlo môžete nabíjať doma za zvlášť výhodnú cenu, pretože vtedy platíte len aktuálne platnú cenu za elektrickú energiu 31,89 centov/kWh za kilowatthodinu. Rýchlosť nabíjania závisí od vašej nástennej nabíjačky a nabíjacieho kábla, ktorý použijete. Príklad: ak plne nabijete Opel Corsa-e vybavený akumulátorom 50 kWh, bude vás to stáť 15,95 eura – a preto je to cenovo oveľa dostupnejšie než dopĺňanie paliva do automobilu so spaľovacím motorom. 

Náklady na nabíjanie na verejnom nabíjacom mieste závisia od sadzby dodávateľa alebo poskytovateľa energie.

Na nabíjacích staniciach ADAC aktuálne platia tieto ceny: nabíjacie stanice na striedavý prúd 0,29 €/kWh, nabíjacie stanice na jednosmerný prúd 0,39 €/kWh. V prípade iných poskytovateľov sa cena štandardného nabitia (striedavým prúdom) pohybuje od 5 do 10 centov za minútu. V prípade rýchlonabíjacej stanice (jednosmerný prúd) treba počítať s nákladmi približne 49 centov/kWh.

Od čoho závisí čas nabíjania
V prípade elektrického vozidla Opel trvá proces nabíjania na trojfázovej rýchlonabíjacej stanici asi 30 – 45 minút. Trojfázové nabíjanie je možné aj doma prostredníctvom nástennej nabíjačky s výkonom do 11 kW. Trvanie: asi 5 hodín. Pri jednofázovom s nabíjačkou 7,4 kW sa akumulátor plne nabije asi za 8 hodín. Nabíjanie z domácej zásuvky trvá až 30 hodín, malo by však ísť len o núdzové riešenie. 
Čas nabíjania závisí nielen od nabíjacej stanice, ktorú si vyberiete, ale aj od toho, ako na svojom elektrickom vozidle jazdíte. Vysoká rýchlosť, prudké zrýchlenie a prudké brzdenie systém zaťažujú. Keď vozidlo dorazí na nabíjaciu stanicu „horúce“, nabíjací výkon je v dôsledku toho spočiatku nižší. Rovnaký jav je možné pozorovať aj pri teplotách pod bodom mrazu. V oboch prípadoch dokáže správne riadenie teploty optimalizovať nabíjanie, ale to vyžaduje energiu ktorá v tomto prípade pochádza z nabíjacej stanice. Tým sa mierne predĺži čas nabíjania.
Spotreba sa meria v kwh
Spotreba elektrického vozidla závisí od rôznych faktorov – váš štýl jazdy je jedným z nich, ale aj úroveň nabitia, počet osôb a spotreba energie vo vozidle v dôsledku používania kúrenia, klimatizácie atď. Spotreba sa meria v kilowatthodinách – napríklad model Opel Corsa-e spotrebuje 17 kWh/100 km. V porovnaní so spaľovacími motormi sú náklady na „doplnenie“ podstatne nižšie. 

Na porovnanie motora elektrického vozidla so spaľovacím motorom, ktorého pohon sa vyjadruje v litroch, musíte poznať výhrevnosť paliva: je to 8,4 kWh/l pre benzín super a 9,8 kWh/l pre naftu – ide o priemerné hodnoty, pretože presné zloženie pohonných hmôt sa líši.

Jedno je ale jasné: vaše elektrické vozidlo spotrebuje omnoho menej energie než automobil so spaľovacím motorom. Má to viacero dôvodov: na jednej strane je elektrický pohon oveľa účinnejší, no na druhej strane má spaľovací motor omnoho nižšiu účinnosť, pretože veľká časť energie, ktorá sa vyrobí pri spaľovaní vo vozidle, sa stráca.

Užitočné informácie o domácom nabíjaní

Ako funguje nabíjanie elektrického vozidla?

Akumulátor elektrického vozidla dokáže prijať iba jednosmerný prúd (DC), takže striedavý prúd (AC) zo siete sa musí najprv prekonvertovať. Ak sa to urobí pomocou palubnej nabíjačky vo vozidle, nazýva sa to nabíjanie striedavým prúdom. Ak tento proces vykoná usmerňovač na nabíjacej stanici, nazýva sa to nabíjanie jednosmerným prúdom.

Pri nabíjaní striedavým prúdom je možné vypočítať dostupný nabíjací výkon podľa vzorca: nabíjací výkon = fázy x napätie x prúd. Rozhodujúcimi faktormi sú preto dostupné napätie v sieti, prúd a to, či sa použije nabíjanie jednofázové alebo trojfázové.

Ako si nabijem elektrické vozidlo doma?

Najlepší spôsob nabíjania elektrického vozidla doma je pomocou nástennej nabíjačky na striedavý prúd. Má vyššiu rýchlosť prenosu energie (až 11 kW) než bežná domáca zásuvka. Ale domáca zásuvka s konektorom odolným voči nárazom taktiež pripadá do úvahy – pokiaľ nezáleží na rýchlosti nabíjania. Pretože pri tejto možnosti to môže trvať až 30 hodín.

Dá sa elektrické vozidlo nabíjať pomocou domácej zásuvky?

Vaše elektrické vozidlo Opel sa dodáva so štandardným nabíjacím káblom režimu 2, takže ho môžete nabíjať z akejkoľvek štandardnej domácej zásuvky. Je to praktické, pretože elektrinu zoženiete v podstate všade. Striedavý prúd sa premieňa na jednosmerný priamo vo vozidle. Z dlhodobého hľadiska sa však nabíjanie z domácej zásuvky neodporúča, pretože nie je dimenzovaná na také vysoké napätie.

Ako dlho trvá nabitie elektrického vozidla?

Čas nabíjania vášho akumulátora prirodzene závisí od rôznych faktorov. Na rýchlonabíjacej stanici si môžete nabiť elektrické vozidlo na 80% už za 30 minút. V trojfázovej nástennej nabíjačke s výkonom 11 kW trvá celý proces nabíjania asi 5 hodín. V jednofázovej domácej zásuvke to trvá asi 30 hodín.

Ako často sa musí elektrické vozidlo nabíjať?

Všetko závisí od toho, koľko jazdíte – a od vášho štýlu jazdy. Ak jazdíte energeticky úsporne, vaše elektrické vozidlo Opel môže prejsť až 330 km. V Nemecku dochádzajú ľudia do práce v priemere len 40 km. Ak veľa cestujete do práce, vždy si môžete nabiť vozidlo cez noc, aby ste ho mali na ďalší deň pripravené. Mimochodom, v záujme ochrany akumulátora sa odporúča udržiavať úroveň jeho nabitia medzi 20 až 80%.

Kde sa dá elektrické vozidlo nabíjať?

Doma je najlepšou možnosťou nástenná nabíjačka. U priateľov doma môžete príležitostne použiť domácu elektrickú zásuvku. Na cestách je takmer 40-tisíc nabíjacích staníc. Náš plánovač cesty Free2Move vám ukáže, kde vo vašom okolí alebo na trase sa nachádza najbližšia možnosť nabíjania.