Skip To Content
Optimalizácia dojazdu

Ako so svojím elektrickým vozidlom zájsť čo najďalej

Je množstvo drobností, ktoré môžete urobiť v záujme predĺženia dojazdu svojho elektrického vozidla. A aj keď nemôžete ovplyvniť Všetko, nájdete tu zopár užitočných tipov. 

Štýl jazdy

Na dojazd vášho elektrického vozidla Opel majú vplyv predovšetkým dva faktory: ako rýchlo jazdíte a ako prudko zrýchľujete. Spravidla platí, že ak zdvojnásobíte rýchlosť, skrátite dojazd na polovicu. A zakaždým, keď zrýchlite, vaše vozidlo spotrebuje energiu.

 

Dojazd si môžete predĺžiť nasledovne:

  • Jazdite pomaly a vyhýbajte sa zbytočnému zrýchľovaniu
  • Dívajte sa vpred a predvídajte situácie, aby ste sa vyhli zbytočnému brzdeniu
  • Nepoužívajte režim športovej jazdy, ak ho nepotrebujete
  • Na diaľnici sa snažte jazdiť v bezpečnej vzdialenosti od vozidla pred vami, ktoré sa pohybuje konštantnou rýchlosťou 
  • Pri plánovaní trasy sa pokúste vyhnúť veľkým strmým svahom.

 

Chcete ďalšie tipy? Potom si buďte istí, že nástroj Opel e-coaching z vás urobí profesionála elektrickej jazdy.

 
Hmotnosť naviac

Hmotnosť vášho vozidla má priamy vplyv na dojazd. Najlepšie je skontrolovať si pred jazdou zbytočnú hmotnosť, bez ktorej sa pokojne zaobídete:

 

  • Skontrolujte, aby ste nemali v batožinovom priestore alebo na zadných sedadlách nič, čo skutočne nepotrebujete. 
  • Odstráňte nepotrebné príslušenstvo.
  • Máte strešný nosič? Potom ho snímte dolu, ak ho nepoužívate, pretože len zvyšuje odpor vzduchu. 
 
Tlak v pneumatikách

Podhustené pneumatiky znamenajú viac práce pre motor (akéhokoľvek typu), pretože dochádza k väčšiemu kontaktu s vozovkou. Pokiaľ ide o elektrické vozidlá, určite si všimnete, aký veľký vplyv to má na dojazd. 

 

  • Kontrolujte tlak v pneumatikách aspoň raz za mesiac a pred každou dlhou cestou. 
  • V prípade potreby ich nahustite na najbližšej čerpacej stanici podľa odporúčaných hodnôt.


Naozaj sa to vyplatí!

 

Na čom ešte záleží

Rýchlosť
Na dojazd má najväčší vplyv rýchlosť. Napríklad podľa WLTP, ak jazdíte ustálenou rýchlosťou 130 km/h, dojazd vášho elektrického vozidla sa skracuje na polovicu. Ak sa vaša rýchlosť zdvojnásobí, odpor vzduchu sa zvýši štvornásobne. Záver: rýchla jazda spáli viac energie. 
Opatrný prístup
Hoci rýchlosť je veľmi významným faktorom z hľadiska dojazdu, rovnako je ním aj neustále zrýchľovanie a brzdenie. Preto je najlepšie zvoliť si režim ekologickej jazdy. Proaktívny štýl jazdy, ktorý šetrí energiu, v kombinácii so systémom rekuperačného brzdenia vášho elektrického vozidla vám dokáže predĺžiť dojazd až o 15%. 
Ak sa blížite k dopravnej zápche, tiež existuje zopár spôsobov, ako ušetriť energiu. Pokiaľ je to možné, nastavte teplotu interiéru na nižšiu hodnotu alebo použite úspornejšie vyhrievanie sedadiel. Možno budete môcť vypnúť aj nepotrebné zariadenia, ktoré spotrebúvajú energiu, ako napríklad vyhrievanie predného/zadného okna, stierače čelného skla či stretávacie svetlá. Parkovacie svetlá zostanú, samozrejme, z bezpečnostných dôvodov stále zapnuté.
Kúrenie
Energia na kúrenie pochádza priamo z akumulátora vozidla, čo dokáže ovplyvniť dojazd vášho elektrického vozidla až o 35%, v závislosti od ročného obdobia. Užitočný tip: predhrejte si vozidlo (napríklad pomocou aplikácie), kým je pripojené k elektrickej sieti. Ak to urobíte, nebudete zbytočne vybíjať akumulátor. 
Chcete, aby vám bolo počas jazdy teplejšie? Použite režim recirkulácie, pretože na dosiahnutie požadovanej teploty v interiéri spotrebuje menej energie. Mimochodom, napriek fámam o opaku dokáže akumulátor vášho elektrického vozidla pracovať na príjemnej teplote aj niekoľko hodín v dopravných zápchach, dokonca aj pri silných mrazoch.
Zostávajúci dojazd zobrazený na prístrojovom paneli predstavuje vždy prognózu vychádzajúcu z vášho štýlu jazdy. Ak sa vám podarí znížiť spotrebu energie podľa vyššie uvedených tipov, zobrazená hodnota sa automaticky prispôsobí vášmu novému správaniu za volantom.