Skip To Content
Verejné nabíjanie

Nabíjanie na verejných nabíjacích staniciach

Na slovensku bolo vo februári 2022 zaregistrovaných celkovo 1034 verejných nabíjacích miest s bežným nabíjaním alebo rýchlonabíjacích staníc – a tento trend neustále stúpa. Takže zvládnuť s vaším elektrickým vozidlom aj dlhšie vzdialenosti nebude pri troche plánovania naozaj žiadny problém

Nabíjanie na cestách – je to jednoduché

Keď ste so svojím elektrickým vozidlom na cestách, akumulátor môžete nabiť na viac ako 22-tisíc verejne dostupných nabíjacích miestach. Stačí si aktivovať nabíjacie miesto prostredníctvom aplikácie, karty RFID alebo QR kódu. Vyžaduje sa kábel s príslušným adaptérom. Všimnite si, či má zásuvka 16 ampérov alebo 32 ampérov. V závislosti od intenzity prúdu a toho, koľko má mobilná nabíjacia stanica fáz, si môžete elektrické vozidlo nabiť až 22 kilowattmi.
Nájsť nabíjaciu stanicu
Aby sme vám uľahčili nabíjania elektrického vozidla, keď ste mimo domova – alebo ak si nemôžete nainštalovať vlastnú nástennú nabíjačku –, ponúkame vám užitočnú mapu so všetkými nabíjacími stanicami na Slovensku, aby ste si mohli nájsť najbližšiu na trase alebo vo svojom okolí. 
Verejné nabíjacie stanice
Verejných nabíjacích staníc, kde si môžete nabiť elektrické vozidlo, je čoraz viac. Supermarkety, parkoviská, verejné zariadenia a hotely čoraz častejšie poskytujú na svojich parkoviskách nabíjacie stanice. Webová platba prostredníctvom mobilnej aplikácie je u prevádzkovateľov nabíjacích staníc čoraz obľúbenejšia. Na nabíjacej stanici môžete napríklad naskenovať QR kód. Potom sa stačí už len zaregistrovať ako používateľ vozidla prostredníctvom aplikácie – pretože spôsob platby je uložený v aplikácii. 
Bezplatné nabíjacie stanice
Bezplatných nabíjacích staníc je možno viac, než si myslíte: mnohé verejné služby, radnice, obce, reštaurácie, hotely či maloobchodníci ponúkajú bezplatné nabíjacie stanice počas vášho pobytu alebo nakupovania. A čo ak aj váš zamestnávateľ poskytuje bezplatné nabíjacie stanice alebo mobilné nástenné nabíjačky pre elektrické vozidlá? V každom prípade stojí za to sa spýtať. 

Platenie na verejných nabíjacích staniciach

Ako vlastne funguje nabíjanie na verejných nabíjacích staniciach? Čo musím mať na pamäti a ako mi bude účtovaný poplatok? Alebo je v konečnom dôsledku lepšie mať mobilnú nabíjaciu stanicu so sebou? Všetky dôležité informácie nájdete tu.
Nabíjacie karty

Ak si chcete elektrické vozidlo nabiť na verejnej nabíjacej stanici, často budete potrebovať nabíjaciu kartu. Objednať si ju môžete rýchlo a jednoducho na webovej stránke svojho obľúbeného poskytovateľa. Mali by ste však dobre zvážiť, u ktorého poskytovateľa si nabíjaciu kartu kúpite. Na trhu je v súčasnosti viac ako 200 poskytovateľov, takže medzi cenami za nabíjanie sú niekedy veľké rozdiely – a nie každá karta funguje na každom nabíjacom mieste.

 

Mimochodom, pri výbere nabíjacej karty hrajú úlohu aj vaše osobné vodičské návyky: napríklad pre častých vodičov je vhodnejšia nabíjacia karta so základným mesačným poplatkom, pretože pri individuálnych nabíjacích reláciách so sebou nesie nižšie alebo žiadne náklady. Naopak, ak ste len príležitostný vodič, väčší zmysel bude mať pre vás zrejme predplatená karta.

 
Fakturačné systémy

Veľký počet rôznych prevádzkovateľov verejných nabíjacích staníc tiež znamená, že existuje aj veľké množstvo rôznych fakturačných systémov. Ako základ fakturácie sa používa buď nabíjacia karta - ktorých je len v samotnom Nemecku viac ako 300 - alebo nabíjacia apikácia. Základom fakturácie je spravidla buď základný mesačný poplatok alebo predplatená sadzba, ale fakturácia môže byť založená aj na iných súčastiach ceny.

Patria sem napríklad:

 

  • Čas nabíjania: platíte za celý čas, počas ktorého je vaše elektrické vozidlo pripojené k nabíjacej stanici.
  • Kvantita nabíjania: platíte za množstvo nabíjania, tj. kWh, ktoré vaše elektrické vozidlo nabilo.
  • Poplatok za spustenie: jednorazový poplatok, ktorý sa účtuje pri spustení každého procesu nabíjania. 

 

Niektorí prevádzkovatelia tieto druhy fakturácie navzájom kombinujú alebo účtujú okrem základného poplatku, napr. základný poplatok plus množstvo nabíjania alebo poplatok za spustenie plus čas nabíjania. 

 
Mobilná nabíjacia stanica

Vďaka mobilnej nabíjacej stanici na palube môžete byť na cestách vždy absolútne uvoľnení. Nabíjačku si jednoducho vezmete so sebou do batožinového priestoru a nabíjate flexibilne a bezpečne podľa toho, ako potrebujete a kde vám to vyhovuje: u priateľa doma na príjazdovej ceste, v podzemnom parkovisku na pracovisku, alebo aj doma – s optimalizovaným výkonom až 22 kW v priemyselných zásuvkách, ako aj vo všetkých bežných domácich zásuvkách.

 

Náš tip: Mobilná nabíjacia stanica je nielen praktická na cestách, ale je aj dobrou a bezpečnou alternatívou k inštalácii nástennej nabíjačky v garáži alebo v dome. Musíte však zvážiť, ktorý model je cenovo najvýhodnejší: jednorazová nákupná cena za mobilnú nabíjaciu stanicu, ale vyššie náklady na elektrickú energiu a dlhší čas nabíjania, alebo relatívne vyššie náklady za nákup a inštaláciu nástennej nabíjačky, ale s následným lacnejším nabíjaním.

 

Ďalšie možnosti nabíjania

Či už svoje elektrické vozidlo nabíjate na nabíjacej stanici v podzemnom parkovisku, alebo vám zamestnávateľ poskytuje na nabíjanie nástennú nabíjačku, alebo si jednoducho chcete sami kúpiť nástennú nabíjačku domov - tu sa dozviete všetko potrebné.
Nabíjacie stanice v podzemných garážach
Inštalácia nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá v podzemných parkoviskách – je to najmodernejšia službu, ktorú ponúkajú prevádzkovatelia podzemných parkovísk. Kým v minulých rokoch ešte panovali obavy týkajúce sa protipožiarnej ochrany, povolenia a zvláštne protipožiarne opatrenia už často nie sú potrebné. Napriek tomu je potrebné vziať do úvahy niekoľko vecí. 

Ako vlastník budovy by ste sa mali oboznámiť s miestnymi zákonmi a predpismi o garážach. Okrem mechanizmu schémy ochrany je potrebné vykonať aj posúdenie rizík. Elektrický plánovač preverí požiadavky na konkrétne miesto pre každý jednotlivý prípad a správne odhadne minimálne požiadavky. Okrem elektrického plánovača sa všeobecne odporúča pred inštaláciou nabíjacej stanice zapojiť aj príslušného prevádzkovateľa siete. Najmä pri posudzovaní faktora simultánnosti, ktorý zohľadňuje, koľko elektrických vozidiel sa nabíja súbežne.

Aj keď v tomto smere neexistuje žiadna všeobecná povinnosť, vždy je dobré upozorniť aj na pripojenie menšej nástennej nabíjačky s výkonom 3,7 kW. Zaistí sa tým registrácia systému do sieťového pripojenia a v budúcnosti bude vopred možné zistiť zaťaženie siete.

Komerčné používanie nabíjacej stanice
Skvelý spôsob, ako prilákať vysokokvalifikovaných zamestnancov, je, keď spoločnosť nainštaluje nabíjaciu stanicu alebo nástennú nabíjačku, kde si môžu zamestnanci bezplatne nabíjať svoje elektrické vozidlá. Pre obchodné spoločnosti to môže dokonca mať aj daňové výhody: pretože na rozdiel od zamestnaneckých poukazov na benzín alebo naftu (ktoré sa považujú za nepeňažné výhody) nevznikajú pri nabíjaní elektrických vozidiel zamestnancov žiadne dane. 
Ešte zopár tipov pre podnikateľov, ktorí používajú elektrické vozidlo (alebo plug-in hybridné vozidlo) ako firemné vozidlo: náklady na vozidlo sa určujú rovnako ako v prípade vozidla so spaľovacím motorom. Určiť náklady na elektrickú energiu za nabíjanie elektrického vozidla však môže byť náročnejšie. Náš tip: náklady na inštaláciu nabíjacej stanice, ktorá sa používa výhradne na nabíjanie vozidla, spolu s inštaláciou elektromera sú daňovo odpočítateľné náklady na podnikanie.
Porovnanie domácich nabíjacích staníc
Pri kúpe nástennej nabíjačky je potrebné zvážiť niekoľko vecí: základné modely sa líšia výkonom, ktorý poskytujú: 11 kW alebo 22 kW. Nástenná nabíjačka s výkonom 22 kW nabije vaše elektrické vozidlo dvakrát tak rýchlo – ale ak máte napríklad možnosť nabíjať vozidlo cez noc, bude pre vás maximálne vhodné riešenie s výkonom 11 kW. Časovo náročnejšie nabíjanie s nástennou nabíjačkou s výkonom 11 kW zároveň značne chráni akumulátor – a tým zvyšuje jeho životnosť. 
Medzi nástennými nabíjačkami s výkonom 11 kW a 22 kW je aj ďalší rozdiel – prvú stačí nahlásiť len prevádzkovateľovi elektrickej siete, kým tá druhá musí byť aj schválená. Ak jazdíte na elektrickej dodávke alebo elektrickom servisnom vozidle, ktoré musia byť rýchlo pripravené na opätovné použitie, môže byť výhodná nástenná nabíjačka s výkonom 22 kW. Nástenné nabíjačky používané na komerčné účely však nespĺňajú kritériá na financovanie KfW. Dotáciu vo výške 900 eur dostanete iba v prípade, ak si kúpite inteligentnú nástennú nabíjačku na súkromne využívané parkovisko. Ak má viacero nabíjacích miest, dostanete 900 eur za každé nabíjacie miesto.

Užitočné informácie o nabíjaní na cestách

Koľko je v nemecku nabíjacích staníc?

Na Slovensku je zaregistrovaných viac ako tisíc bežných alebo rýchlonabíjacích miest. A toto číslo neustále rastie! Takže nič nestojí v ceste príjemnej jazde ani na dlhšie vzdialenosti.

Ako nájdem nabíjacie stanice pre elektrické vozidlá?

Skôr ako vyrazíte na ďalekú cestu, odporúčame, aby ste si pozreli našu mapu alebo na prehľad nabíjacích staníc. Určite tam nájdete dostatok nabíjacích staníc, vďaka ktorým so svojím elektrickým vozidlom prídete do cieľa cesty pohodlne a bez stresu.

Koľko stojí elektrické vozidlo mesačne?

Spotreba modelu Opel Mokka-e dosahuje približne 18 kilowatthodín na 100 kilometrov. Pri súčasnej (2021) cene za elektrickú energiu 31,89 centov/kWh stojí 18 kilowatthodín celkovo 5,74 eura. Nabíjanie je preto lacnejšie než tankovanie vozidla so spaľovacím motorom. Ak porovnáte ďalšie náklady, napríklad na servis a údržbu, dane a poistenie, elektrické vozidlo z toho opäť vychádza lepšie. 

Aký vysoký je nabíjací prúd pre elektrické vozidlá?

Záleží na tom, ktorú možnosť nabíjania využívate a kde nabíjate. Nabíjacie stanice na striedavý prúd vo všeobecnosti ponúkajú nabíjaciu kapacitu 11 až 22 kW. Kombinované nabíjacie stanice v súčasnosti poskytujú až 43 kW striedavého prúdu na konektore typu 2 a až 150 kW jednosmerného prúdu na konektore kombinovaného systému CCS a/alebo na konektore pre rýchlonabíjanie CHAdeMO.