Skip To Content
Akumulátoroch

Výhody lítiovo-iónových akumulátorov

Malé, kompaktné, výkonné

Lítiovo-iónové akumulátory sú srdcom našich elektrických vozidiel. Sú mimoriadne výkonné a v porovnaní s inými akumulátormi majú najvyššiu hustotu energie. To znamená, že dokážu uložiť najväčšie množstvo energie na kilogram akumulátora. Lítiovo-iónové akumulátory majú množstvo výhod: vzhľadom na ich kompaktnú veľkosť sa do vášho elektrického vozidla Opel vojde viac samostatných lítiovo-iónových akumulátorov. Takže zájdete ďalej. Vyžadujú tiež menej energie na chladenie akumulátora vozidla na jeho optimálnu prevádzkovú teplotu.

Tiež dobré vedieť: na naše akumulátory nemá vplyv takzvaný „pamäťový efekt“. Akumulátor svojho elektrického vozidla môžete dobíjať bez straty výkonu tak často, ako len chcete – dokonca aj prostredníctvom rýchleho mobilného nabíjania.

Životnosť akumulátora

Životnosť lítiovo-iónových akumulátorov 

Nezávislé štúdie odhadujú, že s akumulátorom elektrického vozidla môžete prejsť až 250 000, či dokonca až 500 000 km1. Životnosť našich akumulátorov je preto zrejme porovnateľná so životnosťou našich spaľovacích motorov. Preto dávame na akumulátory našich elektrických vozidiel záruku osem rokov alebo 160 000 najazdených kilometrov. A ak by sa náhodou našiel dôvod na sťažnosť, vaše vozidlo bude čo nevidieť opäť použiteľné. Váš partner Opel jednoducho vymení lítiovo-iónový akumulátor.

 

1Priemerná hodnota použitá v tejto štúdii predpokladá životnosť 250 000 km. Tu si môžete prečítať článok v angličtine: https://www.oliver-krischer.eu/wp-content/uploads/2020/08/English_Studie.pdf

 
Nabíjacie cykly

Nabíjať svoj elektrický Opel môžete viacerými spôsobmi. Na verejnej rýchlonabíjacej stanici1 ho nabijete na 80% kapacity už za 30 minút1. Vďaka množstvu ďalších možností nabíjania si môžete určiť nabíjacie cykly individuálne – vyberte si jednofázovú alebo trojfázovú nástennú nabíjačku (7,4 alebo 11 kW). 

Našťastie, všade je k dispozícii dôveryhodná domáca zásuvka (1,8 kW). Zosilnená domáca zásuvka typu Green Up od spoločnosti Legrand (3,7 kW) dokonca ponúka dvojnásobnú rýchlosť nabíjania (dojazd cca 20 km za hodinu nabíjania2). 

 

1Teoretická hodnota vypočítaná na základe dojazdu 337 km v cykle WLTP. Na nabíjacej stanici s jednosmerným prúdom (100 kW). Zodpovedá nabíjaniu prázdneho akumulátora. Čas nabíjania sa môže líšiť v závislosti od nabíjacej stanice, vonkajšej teploty a teploty akumulátora. 

2Hodnota sa vzťahuje na model Corsa-e. Čas nabíjania závisí okrem iného od výkonu palubnej nabíjačky (OBC) integrovanej vo vozidle, nabíjacieho kábla a typu a výkonu nabíjacej stanice.

 
Kapacita
Aby sme boli úplne presní, každé elektrické vozidlo má dva akumulátory: jeden, ktorý zodpovedá za jazdu, a prídavný 12-voltový, ktorý zodpovedá za štartovanie, centrálne zamykanie, vnútorné svetlá, prístroje – rovnako ako hociktorý spaľovací motor. Energia 12-voltového akumulátora udržiava vozidlo v stave prevádzky aj po šiestich týždňoch státia. 
Výrobné náklady na akumulátory

Náklady na výrobu lítiovo-iónových akumulátorov v ostatných rokoch prudko klesli. Kým v roku 2010 bola cena ešte 600 euro za kilowatthodinu, na rok 2025 sa predpovedá zníženie ceny na cca 83 eur za kilowatthodinu1. To je aj jeden z dôvodov, prečo sa naše elektrické vozidlá v ostatných rokoch stali cenovo dostupnejšími. V spojení s ekologickým bonusom máte v súčasnosti výhodu ceny, ktorá je porovnateľná s cenou vozidla Opel so spaľovacím motorom. 

 

1Viac informácií o vývoji cien lítiových akumulátorov v angličtine: https://www.statista.com/chart/23807/lithium-ion-battery-prices/

 

Údržba, výmena, záruka

Údržba akumulátora

Keď na vašom elektrickom vozidle vykonáva servis váš Partner Opel, skontroluje akumulátor, pripojenie nabíjania, nabíjačky a všetky káblové pripojenia. Aby ste sa nemuseli starať o údržbu akumulátora sami. 

Dôležité: dostanete oficiálny certifikát o akumulátore potvrdzujúci jeho maximálnu kapacitu. Tento certifikát je neoddeliteľnou súčasťou odpredajnej hodnoty vášho vozidla.

 
Výmena akumulátora
Výmena akumulátora v elektrickom vozidle je pre vášho partnera Opel rýchla práca: najprv akumulátor vyberie zo spodnej časti vozidla a následne vloží nový. Všetko je hotové asi za päť minút. 
Záruka na akumulátor
Naše elektrické vozidlá sa dodávajú so zárukou na akumulátor v rozsahu osem rokov alebo 160 000 km – najmenej na 70% pôvodnej kapacity nabitia po uplynutí uvedeného obdobia alebo vzdialenosti. Pri každej kontrole sa vyplní certifikát na akumulátor. Získate tak dobrú cenu, keď budete neskôr chcieť svoje elektrické vozidlo predať.  

1Teoretická hodnota vypočítaná na základe dojazdu 337 km v cykle WLTP***. Na nabíjacej stanici s jednosmerným prúdom (100 kW). Zodpovedá nabíjaniu prázdneho akumulátora. Čas nabíjania sa môže líšiť podľa typu a výkonu nabíjacej stanice, vonkajšej teploty na nabíjacom mieste a teploty akumulátora.

2Hodnota sa vzťahuje na model Corsa-e. Čas nabíjania závisí najmä od výkonu nabíjačky vo vozidle, nabíjacieho kábla a typu a výkonu použitej nabíjacej stanice.

Udržateľnosť a životné prostredie

Recyklácia akumulátora

Po ôsmich až dvanástich rokoch používania je možné akumulátor nabiť len na 70 – 80%. Potom sa vymení a starý akumulátor je pripravený na druhý cyklus životnosti. Druhý cyklus životnosti môže znamenať viacero vecí, napríklad repasované akumulátory elektrických vozidiel, ktoré ukladajú elektrickú energiu z voltických systémov a v prípade potreby ju dodávajú späť do siete. 

Akumulátory sa recyklujú až po skončení svojho druhého cyklu životnosti. Prípadne je možné spojiť dohromady viacero vyradených akumulátorov, a vytvoriť tak akýsi akumulátorový blok, ktorý bude slúžiť ako úložné zariadenie pre veternú energiu a solárne parky.

 
Udržateľnosť

V spoločnosti Opel začína udržateľnosť verejným obstarávaním surovín a výrobou. Dodržiavanie ekologických noriem je pre nás saozrejmosťou. Vďaka vysokokvalitnej výrobe, tipom na manipuláciu a pravidelnej údržbe zaisťujeme dlhú životnosť akumulátorov. 

Použité akumulátory z elektrických vozidiel čo najčastejšie repasujeme, aby sme si udržali čo najnižšiu uhlíkovú stopu. Na konci prvého cyklu životnosti sa akumulátory repasujú, aby sa mohli použiť po druhý raz. Až potom sa postaráme o efektívnu recykláciu surovín. Vidíte – v spoločnosti Opel robíme všetko, čo je v našich silách, aby bol negatívny vplyv akumulátorov elektrických vozidiel na životné prostredie čo najnižší.

 
Likvidácia akumulátora
O likvidáciu akumulátora svojho elektrického vozidla sa nemusíte starať. Keďže pri pravidelnej údržbe vždy testujeme kapacitu akumulátora, máme presný prehľad o tom, kedy je čas akumulátor vymeniť – alebo dokonca zlikvidovať.  

Technológia

Výroba
Elektrické vozidlá potrebujú na svoju výrobu viac technologických kovov než iné vozidlá. Dôležitými surovinami pre akumulátory sú predovšetkým lítium a kobalt. Preto sa snažíme znižovať dopyt po surovinách – pokrokom vo výrobe, vyššou materiálovou efektívnosťou a v neposlednom rade zvýšenou recykláciou. 
Komponenty a vlastnosti

Lítium má zo všetkých kovov najvyšší elektrochemický potenciál, vďaka čomu lítiovo-iónové akumulátory ponúkajú zďaleka najvyššiu hustotu energie spomedzi všetkých vzduchových kovových systémov. To má pre elektrické vozidlo množstvo výhod, pretože čím je vyššia hustota energie, tým je akumulátor ľahší – pričom množstvo uskladnenej energie zostáva rovnaké.

Akumulátor elektrického vozidla váži 200 až 700 kg. Množstvo hustoty energie má preto priamy vplyv na ovládanie a spotrebu. Mimochodom: gravimetrická hustota energie sa udáva v kilowatthodinách na kilogram (kWh/kg).

 
Vývoj
Aby sme v budúcnosti boli menej závislí na dodávateľoch, v našom závode na výrobu motorov a komponentov v meste Kaiserslautern sa stavia Gigatováreň: bude to najväčší závod na výrobu akumulátorov v Nemecku. Spolu so závodom v severnom Francúzsku tu budeme od roku 2024 vyrábať ročne milión akumulátorov. 

Užitočné informácie o akumulátoroch elektrických vozidiel

Aké akumulátory sa používajú v elektrických vozidlách?

Do našich elektrických vozidiel sú inštalujú lítiovo-iónové akumulátory. Naším deklarovaným cieľom je vyrábať akumulátory vysokej kvality a zároveň za dostupnú cenu. Osobitnú pozornosť venujeme faktoru udržateľnosti. V porovnaní s konvenčnou výrobou budeme v našej Gigatovárni inštalovať akumulátory s nižšou uhlíkovou stopou.

Koľko stojí akumulátor elektrického vozidla?

Napriek neustále klesajúcim nákladom je akumulátor stále najdrahším komponentom elektrického vozidla. Výrobné náklady našich akumulátorov sa pohybujú okolo 6 000 eur. Napriek tomu je elektrické vozidlo v spojení s ekologickým bonusom a atraktívnymi lízingovými sadzbami vskutku dostupnou možnosťou. 

Ako dlho vydrží akumulátor elektrického vozidla?

Lítiovo-iónové akumulátory majú životnosť približne 8 – 12 rokov. V tom čase sa dá očakávať okolo 1 500 až 2 500 nabíjacích cyklov. S plynúcim časom klesá kapacita na 70 až 80 percent pôvodnej hodnoty. Závisí to od spôsobu nabíjania, počtu nabíjacích cyklov a tiež od štýlu jazdy. Spoločnosť Opel poskytuje záruku na akumulátor v trvaní osem rokov alebo najmenej 160 000 km.

Ako sa akumulátory likvidujú?

Akumulátory elektrických vozidiel časom strácajú kapacitu nabíjania. To však neznamená, že sa stanú nepoužiteľnými. V spoločnosti Opel dávame každému akumulátoru „druhý život“. Recyklujú sa až po jeho skončení.