Skip To Content
Nový Opel Astra je „nemecké kompaktné auto roka 2023“

Nový Opel Astra je „nemecké kompaktné auto roka 2023“

  • Najlepšie kompaktné vozidlo v Nemecku: najnovší kompakt značky Opel ohúril odbornú porotu
  • Jasný víťaz: Astra a Astra Sports Tourer s výrazným náskokom pred konkurenciou
Nový Opel Astra vyhlásili za „nemecké kompaktné auto roka 2023“ (GCOTY)[1]. Nezávislá odborná porota súťaže „German Car Awards“ zvolila model Astra a Astra Sports Tourer novej generácie za najlepšie kompaktné vozidlo v Nemecku, ďaleko pred konkurentmi v tomto segmente. Porotu zloženú z 27 automobilových odborníkov a novinárov presvedčili inovatívne bezpečnostné technológie, ktoré Opel prostredníctvom nového modelu Astra sprístupňuje širokému spektru zákazníkov triedy kompaktných vozidiel. A rovnako aj široká ponuka pohonných jednotiek vrátane elektrifikovaného plug-in hybridného pohonu, vďaka ktorému môžu vodiči modelu Astra po prvýkrát jazdiť na miestnej úrovni úplne bez emisií a najmä zodpovedne. Okrem toho porota ocenila príťažlivý, pokrokový dizajn, ako aj pôžitok z jazdy a hodnotu za peniaze, ktorú Astra ponúka. Oficiálne slávnostné odovzdávanie tohto prestížneho ocenenia sa konalo v nemeckom meste Bad Dürkheim.

„Titul ,nemecké auto roka‘ udelený modelu Astra a Astra Sports Tourer v kategórii kompaktných vozidiel opäť raz ukázal, že najnovšia generácia je nielen reálny súper, ale v každom ohľade má všetko, čo treba na víťazstvo,“ uviedol Andreas Marx, šéf spoločnosti Opel v Nemecku.

„Opel Astra vyniká vo svojom segmente ako skutočne všestranný automobil, ktorý našu porotu presvedčil po každej stránke. Mimochodom, platí to aj pre emocionálne kritériá ako dizajn a pôžitok z jazdy, kde jednoznačne predbehol konkurenčné modely,“ povedal Jens Meiners, člen poroty, ktorá rozhodovala o ocenení GCOTY.

Astra a Astra Sports Tourer: príťažlivý pôžitok z jazdy

Počas rozsiahlych skúšobných jázd sa porotcovia pozreli na nový Opel Astra naozaj zblízka. Posudzovalo sa jazdné správanie, využiteľnosť, komfort a mnohé ďalšie aspekty. Parametre, v ktorých najnovšia generácia najpredávanejšieho kompaktu priam vyniká. Elektrifikovaná Astra s plug-in hybridným pohonom prináša čistý pôžitok z jazdy, na čom má zásluhu jej systémový výkon 133 kW/180 k a mohutný krútiaci moment 360 Nm (spotreba paliva podľa WLTP: 1,0 – 1,1 l/100 km, emisie CO2 23 – 24 g/km; obe v kombinovanom cykle). Päťdverový variant zrýchli z nuly na 100 km/h už za 7,6 sekundy. Nová Astra tak po prvýkrát jazdí na miestnej úrovni úplne bez emisií.

Intuitívne ovládanie informačno-zábavného systému a asistenčných systémov je výsledkom nového rozhrania HMI (človek-stroj), prehľadne navrhnutého plne digitálneho kokpitu Pure Panel s extra širokou dotykovou obrazovkou a len základnými spínačmi, napríklad na ovládanie klimatizácie. Najmodernejšie technológie, ako napríklad adaptívne, neoslňujúce pixelové svetlomety Intelli-Lux LED® s celkovým počtom 168 LED diód, ktoré spríjemňujú jazdu a zvyšujú bezpečnosť, najmä počas tmavších mesiacov v roku. Vodič a spolujazdec majú k dispozícii ergonomické sedadlá s certifikátom organizácie AGR (Aktion Gesunder Rücken e.V.), čalúnené napríklad materiálom Alcantara, v ktorých môžu cestovať v dokonalom pohodlí.

Ocenenie „Nemecké auto roka“ sa v tomto roku udeľuje už piaty krát. Nezávislá odborná porota, aktuálne zložená z 27 členov, volí príslušných víťazov v piatich kategóriách vozidiel – kompaktné, prémiové, luxusné, s novými zdrojmi energie a vysokovýkonné. Účastníci súťaže sa vyberajú na základe objektívnych kritérií ceny a dostupnosti na trhu. Hlasovanie sa prvýkrát uskutočnilo v roku 2019.