Opel | Sustainable Mobility - Conventional Propulsion Systems
Trvalo udržateľný rozvoj spoločnosti Opel – e-Mobilita

Elektrická mobilita bez kompromisov

Zabudnite na obavy z nedostatočného dojazdu. Prichádzajú riešenia mobility, ktoré vás udržia v chode.

Napojte sa na silu elektrickej energie.

NA CESTE K ZELENŠEJ BUDÚCNOSTI.

Prvý automobil s katalyzátorom v rámci štandardnej výbavy v Nemecku, prvé vozidlo s trojlitrovým motorom na svete, prvý vznetový motor, ktorý splnil požiadavky európskej emisnej normy Euro 4: vždy sme zohrávali vedúcu úlohu v oblasti realizácie ekonomickej úspornosti a ohľaduplnosti voči životnému prostredia. Cesta, ktorá je pred nami, nepredstavuje len dlhodobý vývoj alternatívnych systémov pohonu a trvalo udržateľných koncepcií, ale aj krátkodobé a nepretržité znižovanie spotreby pohonných hmôt a produkcie emisií v súčasnosti.

 

Aby sme dosiahli tento cieľ, prinášame ekologicky šetrné technológie, ako je systém automatického spúšťania a vypínania motora Start/Stop, zmenšovanie motorov či naša rozsiahla ponuka úsporných modelov ecoFLEX.

Technológia BlueInjection – vyšší výkon pri nižšej produkcii emisií

Systém BlueInjection znižuje úroveň oxidov dusíka (NOx), ktoré produkujú vznetové motory, aby spĺňali prísne požiadavky emisnej normy Euro 6. Systém BlueInjection využíva roztok AdBlue® bez zápachu a toxických vlastností (označovaný aj ako DEF, čo je skratka anglického výrazu "Diesel Exhaust Fluid", teda kvapalina na úpravu výfukových plynov vznetových motorov), ktorý je uskladnený v prídavnej nádrži a vstrekuje sa do výfukových plynov, v dôsledku čoho sa NOx premieňajú v katalyzátore na neškodnú vodu a dusík.


Bezúdržbová technológia katalyzátora LNT (filter častíc NOx)

Na dosiahnutie potrebného zníženia úrovne oxidov dusíka (NOx) s cieľom splniť predpisy emisnej normy Euro 6 využíva motor 1.6 CDTI v modeli Meriva technológiu katalyzátora LNT. Ide o špeciálny katalyzátor, ktorý ukladá častice NOx ako špongia vo filtri NOx. Len čo sa filter zaplní, regeneruje sa dodatočným vstrekovaním paliva po veľmi malých dávkach.


Enlarge

Ušetrite náklady s úspornými modelmi ecoFLEX

Trvalo udržateľný rozvoj má v spoločnosti Opel dlhú históriu. Vďaka tomu dnes dokážeme ponúkať množstvo inteligentných a priekopníckych alternatív. Náš znak ecoFLEX nájdete na tých modeloch Opel, ktoré prinášajú najväčšiu úsporu paliva. Inými slovami, sú to vozidlá s najnižšou spotrebou pohonných hmôt a produkciou emisií CO2 v celej ponuke.

 

Vybrať si môžete zo štyroch typov pohonu, aby vyhovoval vašim individuálnym potrebám a preferenciám. Súčasťou našej komplexnej ponuky modelov ecoFLEX je úsporný pohon na benzín, naftu, kombinovaný pohon benzín/LPG a pohon na zemný plyn.


Enlarge

Menej je viac: technológia zmenšovania veľkosti

Teoretický princíp zmenšovania veľkosti je pomerne jednoduchý: malý motor necháte vykonať prácu veľkého motora. V praxi sa to však už trochu komplikuje: ak na motor vyviniete príliš vysoké požiadavky, môže sa rýchlo opotrebovať. Aby sme sa tomu vyhli, používame najmodernejšie technológie. Napríklad variabilné časovanie ventilov či zberné sacie potrubie našich motorov ECOTEC® zabezpečuje vysoký výkon a zároveň nižšiu spotrebu paliva i produkciu emisií.

 

Ďalším názorným príkladom princípu zmenšovania veľkosti sú naše preplňované motory: ventilové rozvody s optimalizovaným trením, sodíkom plnené výfukové ventily, skrátené piesty a funkcia zvyšovania plniaceho tlaku zvyšujú výkon a krútiaci moment a súčasne znižujú spotrebu paliva aj úroveň emisií.


Enlarge

Z pokoja do pohybu: Systém automatického spúšťania a vypínania motora Start/Stop

Táto vysoko účinná technológia si príde na svoje v mestskom prostredí a v premávke, ktorá si vyžaduje časté zastavovanie a rozbiehanie. Funguje veľmi jednoducho: keď vozidlo stojí v dopravnej zápche alebo na červenej, motor sa vypne, len čo zaradíte neutrál a uvoľníte spojkový pedál. Ak sa chcete opäť rozbehnúť, stačí opäť zošliapnuť spojku a zaradiť rýchlostný stupeň.

 

Z dôvodu bezpečnosti a komfortu zostáva pri vypnutom motore naďalej zapnutá regulácia teploty, posilňovač riadenia a posilňovač bŕzd.


Rekuperácia brzdnej energie

Všetky motory so systémom automatického spúšťania a vypínania motora Start/Stop sa dodávajú aj so špeciálnym systémom riadenia spotreby energie, ktorým sa rekuperuje kinetická energia generovaná pri voľnobehu alebo brzdení. Zaisťuje sa tým optimálny stav nabitia akumulátora, čo prináša ďalšie úspory paliva aj nižšie emisie.


Enlarge

Asistenčný systém ekologickej jazdy ecoFLEX Drive Assist

Asistenčný systém ekologickej jazdy ecoFLEX Drive Assist vás informuje o tom, kedy presne máte preradiť, aby ste dosiahli maximálnu efektívnosť jazdy. Okrem toho zobrazuje zariadenia, ktoré využívajú najviac energie, ako aj históriu spotreby paliva za uplynulých 50 kilometrov. Na tento účel systém obsahuje tri čiastkové ponuky, ktoré sa zobrazujú na centrálnom displeji medzi prístrojmi.