Opel ecoFLEX - ecoFLEX Vehicle Optimization

ZÁLEŽÍ NA DETAILOCH.

Množstvo drobných zmien môže znamenať veľký rozdiel. Preto inžinieri spoločnosti Opel nepretržite vyhodnocujú každú stránku výkonnosti vozidiel s cieľom neustále zlepšovať ich výkon.

Enlarge

Aktívne ovládanie prúdenia vzduchu

Odpor vzduchu je kľúčovým faktorom pri spotrebe paliva a emisiách automobilu, najmä pri vyšších rýchlostiach.

 

Vozidlá radu ecoFLEX preto prinášajú jemné aerodynamické doladenie, ktoré siaha od zníženého podvozka a optimalizovaného dizajnu prednej časti až po systém aktívneho zatvárania mriežky chladiča. Vďaka nemu sa prúdenie vzduchu cez priestor motora prispôsobuje tepelným potrebám vozidla.


Enlarge

Pneumatiky s nízkym valivým odporom

Ďalším dôležitým faktorom ovplyvňujúcim spotrebu paliva je valivý odpor pneumatík. Na rozdiel od aerodynamiky sa považuje za nezávislý od rýchlosti. Zníženie valivého odporu môže priniesť až štvorpercentnú úsporu spotreby paliva.

 

Moderné pneumatiky s nízkym valivým odporom spĺňajú rovnaké normy pre opotrebovanie dezénu, trakciu a tepelnú odolnosť ako bežné pneumatiky.


Enlarge

Optimalizované prevodové pomery

Dlhšie prevodové pomery umožňujú nižšie otáčky motora pri danej rýchlosti vozidla, no znamenajú tiež menšie zrýchlenie. Na vozidlách radu Opel ecoFLEX sa však tomuto nedostatku zabránilo spojením dlhších prevodových pomerov s motormi so zvýšeným výkonom a krútiacim momentom pri nízkych otáčkach.


Enlarge

Ukazovateľ radenia prevodových stupňov

Pri úspornej jazde je najdôležitejším faktorom predovšetkým znalosť toho, kedy má vodič preradiť. Väčšina modelov radu Opel ecoFLEX je vybavená dobre viditeľným ukazovateľom radenia prevodových stupňov na prístrojovom paneli, ktorý informuje vodiča o tom, kedy je optimálne zmeniť prevodový stupeň, a dosiahnuť tak najvyššiu efektívnosť jazdy.


Enlarge

Systém automatického spúšťania a vypínania motora Štart/Stop

Keď je systém aktívny, prináša značné úspory a nižšiu úroveň emisií pri jazde v mestskej premávke, čakaní na červenej alebo v dopravnej zápche. Keď sa vozidlo zastaví, systém automaticky vypne motor. Pri použití spojky sa motor okamžite znova spustí.


Rekuperácia brzdnej energie

Rekuperácia brzdnej energie využíva kinetickú energiu, ktorá vzniká pri brzdení a spomaľovaní, a premieňa ju na elektrickú energiu pomocou generátora. Táto energia sa ukladá v akumulátore a slúži na napájanie elektrických zariadení počas bežnej jazdy. Výhodou je, že generátor potrebuje na udržiavanie akumulátora v nabitom stave menej energie.


Regulujte si spotrebu

Asistenčný systém ekologickej jazdy ecoFLEX Drive Assist vás predovšetkým informuje o tom, kedy presne máte preradiť rýchlostný stupeň, aby ste dosiahli maximálnu efektívnosť jazdy. Dokáže však aj oveľa viac. Zobrazuje zariadenia, ktoré využívajú najviac energie, ako aj históriu spotreby paliva za uplynulých 50 kilometrov. Na tento účel obsahuje tri vnorené menu, ktoré sa zobrazujú na centrálnom displeji medzi prístrojmi.


Enlarge

Externe riadený kompresor

Klimatizačné systémy vo vozidlách radu ecoFLEX poháňa externe riadený kompresor, ktorý je v prevádzke len vtedy, keď je to potrebné. Tým sa zabezpečuje nielen lepšie ovládanie klimatizácie, ale aj nižšia spotreba paliva a produkcia emisií v porovnaní s bežným systémom, kde motor poháňa tento kompresor nepretržite.